• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • YİĞİT KÖROĞLU'NUN MEKANI
  • İDRİS DAĞINDA EVEREST'İ YAŞAMAK
  • DÜNYANIN GÜZELLİKLERİNİ GEZEREK GÖREBİLİRSİN
  • ŞANLI BAYRAĞIMIZ ZİRVEDE
  • ÖZGÜRLÜĞE BEDEL BİÇİLEMEZ
  • ADRENALİNİN SON NOKTASI
  • BİZ BİR AİLEYİZ
  • DAĞCILIĞIN YAŞI YOKTUR ESENCE DAĞI - 3.549 m
  • TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYON BAŞKANI ALAATTİN KARACA
  • .


19 Çorum

                                  19-ÇORUM

Fiziki Yapı

Çorum’un % 39’u dağ, %48’i plato, % 2’si yayla ve % 11’i ovadır.

Dağları: Çorum’un yarısına yakın kısmı dağlarla kaplıdır. Canik, Ilgaz, Küre dağ silsilelerinin uzantıları veya başlangıç noktalarını sınırları içerisine alır. Bu dağ silsileleri Çorum’da yüksek olmayan, orta yükseklikte kalker bir yapı gösterir. Sivri ve sarp tepelere pek rastlanmaz. En yüksek tepeler: Erenler Tepesi (2907 m), Türbetepe (1981 m), Dursun Tepe (1948 m)dir. Dağları genellikle çıplaktır. Orman örtüsü çok azdır. Başlıca dağları; Eşerli Dağ (Kaldırım Tepe 1776 m), Alagöz Dağı (1650 m), Kartal Dağları (1700 m), Teke Dağı (1700 m), Kavak Dağı (1600 m)ve Sakarözü (1675 m)dür. Bu dağlar arasında Kırkdilim Boğazı vardır. ( 1 )

Coğrafya

   İl sınırları içerisinde bulunan dağlar, genel olarak yüksek sayılmayacak niteliktedir. Ortalama yükseltileri 1500 m. dolayındadır. Bunlar Orta Karadeniz Bölümü'ndeki Canik Dağları ile Ilgaz ve Küre Dağlarının başlangıç noktalarını teşkil eden silsileler şeklinde güneye doğru (Bozok Yaylasına) gittikçe alçalırlar. Yükseklikleri 1000-2000 m. arasında değişen tepeleri ile bir taraftan Kızılırmak vadisi kıyılarında, diğer taraftan Yeşilırmak’ın Çekerek Suyu kıyılarında uzayıp giderler. Çorum dağlarının yüksek kısımları İskilip-Osmancık ve Kargı ilçeleri toprakları üzerindedir.

  Merkez ilçenin kuzeyinde Eğerci Dağ sıraları, Batı yönde Alagöz ve Kösedağları yer alır. Bu iki dağ sıraları arasında Kırkdilim Boğazı bulunmaktadır. Güneyde uzanan Dört Tepe silsileleri güneydoğuya doğru uzanarak Mecitözü ve Ortaköy ilçesindeki Karadağ silsileleri ile birleşir. Aynı şekilde ilçenin güneyinde ve güney batısında uzanan dağ sıraları, Sungurlu ilçesi içindeki Kartal Dağları'na kadar uzanmaktadır. Osmancık ilçesindeki Kızılırmak Vadisi boyunca uzanan Çal ve Ada Dağları; Kargı ilçesi sınırları içinde devam ederek Çorum’un en yüksek dağlarından olan Kös Dağlarındaki Erenler Tepesi'ne (2097 m.) ulaşır. Aynı dağ sıralarının güneyinde İskilip ilçesinin Teke Dağı, Kavak Dağı, Göl ve Deveci Dağları ile Çakarözü Dağlarını meydana getirdiği görülmektedir.(2)

Çorum İlinde Yüksekliği 1.700 m. yi Aşan Dağlar

Dağın Adı Yüksekliği (m) : Erenler Tepesi (Kargı’da Kös Dağı Üzerinde ) 2097, Türbe Tepe (Kargı’da) 1981, Kara Tepe (Mecitözü’nde) 1846, Kırklar Dağı (Mecitözü’nde) 1791, Köse Dağı (Çorum’da) 1750, Dede Çal (Osmancık’ta) 1730, Kartal Tepe (Sungurlu’da) 1700,Teke Dağı (İskilip’te) 1700 ( 2 )

Çorum ilindeki önemli dağların isim ve özellikleri ( 3 )


SIRA NO DAĞIN ADI RAKIMI m. ROTA BAŞLANGICINDAKİ YERLEŞİM YERİ VE RAKIMI m. ÖZELLİĞİ

1-Kös Dağı:             2.097 Kargı-Çukuralıç köyü 1.572 m. Çorum ilinin en yüksek zirvesi olup, yeşil örtüsü mevcuttur. Köroğlu sıradağları içinde yer alır.

2-Geçmiş Dağı:        2.061 Bayat-Ahacık köyü-1.579 m. Köroğlu sıradağları içindedir. Yeşil örtüsü mevcuttur.

3-Abdullah zirvesi:    2.036 Kargı-Abdullah köyü-1.236 m. Köroğlu sıradağları içindedir. Yeşil örtüsü mevcuttur.

4-Çukuröz Zirvesi:    2.016 Bayat-Çukuröz köyü-1.307 m. Köroğlu sıradağları içindedir. Yeşil örtüsü mevcuttur

5-Kabakçı Zirvesi:     1.949 Kargı-Kabakçı köyü-1.445 m. Ilgaz sıradağları içindedir. Yeşil örtüsü mevcuttur.

6-Türbe tepe:            1.943 Kargı-Tepelice köyü-1.421 m. Ilgaz sıradağları içindedir. Yeşil örtüsü mevcuttur.

7-Tepelice Zirvesi:      1.920 Kargı- Tepelice köyü-1.421 m. Ilgaz sıradağları içindedir. Yeşil örtüsü mevcuttur.

8-Saraçlar Zirvesi:      1.919 Kargı-Saraçlar köyü-1.567 Ilgaz sıradağları içindedir. Yeşil örtüsü mevcuttur.

9-Hacıveli Zirvesi:       1.888 Kargı-Hacıveli köyü-1.435 ve Bozarmut köyü-1.492 Ilgaz sıradağları içindedir. Yeşil örtüsü mevcuttur.

10-Bademce Zirvesi:    1.868 Kargı-Bademce köyü-1.150 m. Ilgaz sıradağları içindedir. Yeşil örtüsü mevcuttur.

11-Sakaröküz:             1.826 İskilip-Akpınar köyü-1.425 m. Muhteşem bir parkuru var, yeşil örtüsü mevcuttur.

12-Kırlar Dağı:             1.803 Merkez-Üçköy-1.023 m. Çıplak bir dağdır.

13-Kösedağ:                1.779 Merkez -Erdek köyü-1.251 m. Zirvesinde verici mevcuttur. Çıplak bir dağdır.

14-Kaldırım Dağı-Eğerci tepe:   1.770 Merkez –Değirmendere-Düvenci köyü-1.159-Tekçam köyü 1.460 Yeşil örtüsü mevcuttur. Değirmendere Tekçam köyü parkuru çok uygundur.

15-Kavakdağ:               1.587 İskilip-Derearkın köyü-869 m. Yeşil örtüsü mevcuttur.

16-Oğuzlar Sivrisi:        1.372 Oğuzlar-Asarçayı köyü-652 m. Obruk gölü manzaralı mükemmel bir doğa yürüyüş parkuru mevcuttur.

17-Kalehisar kalesi:       1.238 Alaca-Mahmudiye köyü-1.169 m. İldeki tek kaya oluşumudur.

Tablodan da görüldüğü gibi Çorum il sınırları içinde en yüksek zirve Köroğlu sıradağlarında yer alan Kargı ilçe sınırları içinde 2.097 metre yükseklikteki Kös Dağı ( kayıtlarda ise 2.907 metre olarak belirtilmiştir.) zirvesidir. İldeki dağların pek çoğu Köroğlu ve Ilgaz dağlarının uzantısı olup hepsinde yeşil örtü ve ormanlık alanlar bulunmaktadır.( 3 )

ÇORUM İLİNDE KALE DAĞCILIK

  Kale Dağcılık sporcuları olarak Çorum iline ilki 16 Mayıs 2004, olmak üzere diğerleri 01 Ekim 2012 ve 01 Mayıs 2018 tarihlerinde olmak üzere 3 faaliyet yapmayı başarmışlardır. Ayrıca 22-23 Haziran 2019 Tarihinde yapılacak Çorum-Boğazkale HATTUŞA BARIŞ GÜNLERİ şenliğine 30 sporcu ile katılmayı planlamışlardır.

   2018 yılının Mayıs ayında Sakaröküz zirvesine çıkmayı başaran son ekibi tanıyalım; Metin Atun, Mehmet Eyuplar, Bayram Kamalı, Nezahat Kılıç, Adil Aytekin, Adnan Özgü, Ali Çağlıyan, Vedat Payalan, İbrahim Kırbaş, Adem Öztürk, Ali Çorak, Mehmet Bulut, Nuran Bulut, Nusret Kılıç, Şakir Keskin, İlhan Çetinkaya, Arap Ali Çavdar, Emel Öztürk, Handan Öztürk, Hayati Taş ve Rehberimiz Gürkan Yağmur.

Sonuç olarak; Çorum ilimiz dağcılığın, yüksek irtifa ve teknik tırmanışlardan yoksun ancak, yeterli ormanı ve yeşil örtüsünün mevcut olduğu Ilgaz ve Köroğlu sıradağlarının içinde yer alan mükemmel doğa yürüyüş parkurlarına sahiptir. Ayrıca 7000 lik tarihi eserlerinin bulunduğu, Boğazkale, Yazılıkaya Hitit harabeleriyle ve Kazankaya kanyonu ile çok sayıda dağcıları ve doğaseverlerin ilgisini çekmektedir. ( 3 )

NOT: Çorum ili ilgili bilgiler 13 günlük bir çalışma ürünüdür. Çalışmaya Google Earth dünya haritasından önce Çorum il sınırları birebir işaretlenerek başlandı. Kale dağcılık ekibimizle yapılan zirve tırmanışlarında destek bilgiler alınmıştır. Daha sonra sınırlar içindeki dağların yükseklik ve yerlerininbirebir tespiti yapıldıktan sonra Türkiye fiziki haritalardan ve diğer kaynaklardan destek alınarak dağların bilgileri tamamlanmıştır.

ANILARIMIZ: Çorum ilinde Kale dağcılık olarak 3 tırmanış ve 3 anımız mevcuttur. 16 Mayıs 2004 tarihinde yapılan Mahmudiye Kalehisar kalesine tırmanış yapılırken, ilaveten, Boğazkale deki Hitit harabeleri gezilmiştir. 01 Ekim 2012 tarihinde ise Oğuzlar kasabasına yapılan faaliyetimizde ilçe lise okul öğrencilerine doğa yürüyüşü yaptırılmıştır. Mayıs 2018 tarihindeki faaliyet ise İskilip Sakaröküz zirvesinin mükemmel parkuru ve meşhur İskilip dolmasıyla tanışma fırsatı bulduk.

-KALE DAĞCILIK BİR DOSTLUK ÖRNEĞİ GÖSTEREREK ÇORUM-OĞUZLAR 13.ALTIN KOZ GELENEKSEL KÜLTÜR-SANAT ETKİNLİKLERİ DOĞA VE SU SPORLARI FESTİVALİ’ NE KATKI SAĞLADILAR -KALE DAĞCILIK CEVİZ FESTİVALİNE RENK KATTILAR

   Çorum-Oğuzlar İlçesi Belediye Başkanı-Ali Uyanık’ın davetini değerlendiren Kale Dağcılık 01 Ekim tarihinde Oğuzlar Belediyesinin hazırladığı ALTIN KOZ kültür festivaline katıldılar.

   Oğuzlar İlçe’ sinin çalışkan, proje mimarı Belediye Başkanı Ali UYANIK Festivali renklendirmek adına daha önceki yıllarda kano, yamaç paraşütü, Tek ve Çift kürek yarışların yanında 2012 yılında doğa yürüyüşü ilave ederek İlçe’nin dağcılık yönünü de geliştirmek istediklerini belirtti.

   Başkanın teklifini değerlendiren dağcılarımız, yine bir dostluk örneği daha göstererek, Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Kırıkkale’den hareket ederek ( Metin ATUN, Adil AYTEKİN, Mehmet TANRIVERDİ, Ali ÇAĞLIYAN, Emir ÇELİK ) Oğuzlar İlçesine vardılar. Başkan’ın her ilçe ’ye örnek teşkil edecek baraj kıyısındaki dinlenme tesisinde sabah kahvaltısı yapıldıktan sonra kısa bir süre sürat teknesiyle gezinti yaptık. Başkan Ali UYANIK ‘ ın projeleriyle Belediye hizmetine katmış olduğu tekne ve motorların kiralamasıyla belediyeye gelir sağladıklarını belirtti.

   Tekne gezintisinden sonra Ulu çayır kamp alanına giden ekibimiz, Belediye başkanına dağcılık yürüyüşlerinde kullanılan bir adet Baton hediye ettikten sonra Oğuzlar lisesinden oluşan 50 kişilik doğa yürüyüş ekibine dağcılık hakkında bilgi verip saat 12.30 sularında yürüyüşe geçildi. Oğuzlar İlçe’ sinin eşsiz obruk baraj gölü manzaralı parkurunda tam 3 saat yürüdükten sonra saat 15.00 sularında kamp alanına ulaşıldı. Tekke Dağı zirvesine ulaştıktan sonra Festivalin dostluk yürüyüşü tamamlanmış oldu.


Oğuzlar İlçe’ sinin çalışkan Belediye Başkanı Ali Uyanık ilçe’ nin tanıtılması için bütün olanakları kullanarak “oğuzlar-77” cevizini tüm dünyaya tanıtımını sağlayarak ilçe ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlamış. ( Dünyanın değişik ülkelerinden gelen cevizlerin kırılma ve ayrılma işlemlerinin pek çoğu Oğuzlarda yapılmakta. Oğuzlar bu yönüyle ceviz borsası konumuna gelmiş durumda.

Yeni dostluklarda buluşmak dileğiyle.

FOTOĞRAF SIRALAMASI

1-İl tabelası
2-Kalehisar kale gezi fotoğrafları-----------2004
3-Oğuzlar Koz festival gezi fotoğrafları----2012
4-Sakaröküz zirve fotoğrafları--------------2018

Kaynaklar:


( 1 ) http://www.cografya.gen.tr/tr/corum/fiziki.html
( 2 ) http://www.corumkulturturizm.gov.tr/TR-58672/daglar.html
( 3)-Google Earth+ Metin Atun

Fotoğraflar:

1-http://wowturkey.com/t.php?p=/tr462/enisserkan_orum.jpg
2-2004 yılı fotoğrafları-Kale dağcılık
3-2012 yılı fotoğrafları-Kale dağcılık
4-2018 yılı fotoğrafları-Kale dağcılık
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret126314
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.594118.6686
Euro19.353519.4310
Hava Durumu
Saat