• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • YİĞİT KÖROĞLU'NUN MEKANI
  • İDRİS DAĞINDA EVEREST'İ YAŞAMAK
  • DÜNYANIN GÜZELLİKLERİNİ GEZEREK GÖREBİLİRSİN
  • ŞANLI BAYRAĞIMIZ ZİRVEDE
  • ÖZGÜRLÜĞE BEDEL BİÇİLEMEZ
  • ADRENALİNİN SON NOKTASI
  • BİZ BİR AİLEYİZ
  • DAĞCILIĞIN YAŞI YOKTUR ESENCE DAĞI - 3.549 m
  • TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYON BAŞKANI ALAATTİN KARACA
  • .


16 Bursa

                16-BURSA

Fiziki Yapı

Bursa toprakları % 35’i dağlık ve yayla, % 48’i platolarla, % 17’si ovalarla kaplıdır. Bursa Ovası derelerin sürüklediği alüvyonlardan meydana gelmiştir. Arazisi volkanik bir yapıya sahiptir. Kaplıcaları yer kabuğunun iki bin metre derinliğinden yeryüzüne çıkan sıcak su kaynaklarıdır.

Dağlar: Bursa ilindeki dağlar genel olarak doğu-batı yönünde uzanan sıra dağlar olarak görünür. Yer yer yükselirler. Samanlı Dağları, Duman, Hasanbaba, Karlık tepeleri, Kıltepe (1600 m), Katırlı Dağları (Üçkaya Tepesi 1283 m), Avdan Dağı, Mudanya Dağları, Karatepe (835 m), Karadağ, Sarnıç Tepe (820 m), Talas Tepe (700 m), Uludağ Karatepe (2543 m), Ahı Dağı, Asarcık Dağları, Sincan Dağı, Gökçedağ, Eğrigöz Dağı, Kurban Dağı (1000 m), Dazdağ (922 m) ve Dümenkırı Dağı (1013 m)dır. ( 1 )

Mitolojik Çağın Olympos’u

   Tarihinin yüz bin yıl öncesine kadar dayandığı bilinen Uludağ, antik çağın ilk tarihçilerinden Herodot’un (M.Ö. 490-420) yazdığı Herodot Tarihi isimli kitabında, “Olympos” olarak geçer ve Olympos’ta Lydia kralı Kroisos’un oğlu Atys’in yaşadığı trajediyi anlatır. Yine tanrıların Troya Savaşı’nı buradan izledikleri de mitolojik kaynaklarda yer alır. Mısırlıların Mismos, Romalıların Calbyeers, Bizanslıların ise Misolymp adını verdikleri Uludağ, bir dönem Bizanslı keşişler tarafından sığınak olarak kullanması nedeniyle Osmanlılar tarafından Keşiş Dağı olarak adlandırılmıştır. Orhan Gazi‘nin Bursa’yı teslim almasından sonra dağdaki keşişlerin yaşadığı manastırların bir kısmı terk edilirken, bir kısmı da Duğlu Baba, Geyikli Baba, Abdal Murat gibi Müslüman dervişlerin inziva yerleri olmuştur. 1925 yılında Bursa Vilayeti Coğrafya Cemiyeti’nin girişimleri ve Osman Şevki Bey’in önerisi ile “Uludağ” adını almıştır.

   Uludağ’da Dört Mevsim Bursa denince akla gelen ilk simgelerden biri olan ve kentin 36 kilometre güneyinde yer alan 2 bin 543 metre yüksekliğindeki Uludağ, ülkemizin en gözde kış sporları merkezidir. Eşsiz güzellikleri, flora ve faunasının zenginliği ile 1961 yılında Milli Park ilan edilen Uludağ, kış turizminin yanı sıra yaz aylarında da, kampçılık, dağ yürüyüşü ve günübirlik piknik etkinliklerine olanak sağlamasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu özellikleri ile Uludağ dört mevsim turizme hizmet veren bir doğaya sahiptir.

   Milli parkın en yüksek noktası Uludağ Tepe’dir (2543 m). Diğer yükseltiler Zirvetepe (2468m), Kuşaklıkaya (2232 m), Çobankaya (1750 m), Bakacak Tepe (1743 m) dir. Sarıalan (1621 m), Kirazlıyayla (1505 m), Kadıyayla (1235 m) gibi yaylaları, Nilüfer Çayı’nın kolları olan Dombay Çukuru Dere, Softadere, Derinçay Dere gibi dereleri var ( 2 )

Bursa Şelaleri

1-Kösehoroz Şelalesi-18 metre., 2- Suuçtu şelalesi.-38 metre, 3- Aras şelalesi.-15 metre, 4-Softaboğan Şelalesi, 5-Balaban Şelalesi,6-Alaçam Şelalesi, 7-Saitabat Şelalesi,8-Kıran Şelalesi,9- Kıran köy Dokuzlar Şelalesi, 10-Oylat Şelalesi, 11-Şapçı Şelalesi-15 metre, 12-Küreklidere Şelalesi-82 metre.13-Haydariye Sudüşen şelalesi. ( 3 ), ( 4 )

Bursa Kanyonları

1-Yenişehir Saklı Cennet kanyonu,
2- Sansarak kanyonu,
3-İznik Tacir kanyonu,
4-Orhaneli Sadağı kanyonu ( 5 )


Bursa ilindeki önemli dağların isim ve özellikleri ( 3 )

SIRA NO DAĞIN ADI RAKIMI m. ROTA BAŞLANGICINDAKİ YERLEŞİM YERİ VE RAKIMI m. ÖZELLİĞİ

1-Uludağ : 2.543 Bursa-Merkez ilçe -150 m. Doğa örtüsü, şelaleleri, kar örtüsü, buzul gölleri, Türkiye’nin en eski buzuluna sahip her şeyi ile mükemmel bir dağ.

2-Zirve tepe:  2.478 Bursa-Merkez ilçe -150 m. Kayak merkezinde yer almaktadır.

3-Eşkıya Geçidi:  2.439 İnegöl-Kıran köyü-1.022 m. Uludağ sıradağları içindedir

4-Keles Zirvesi : 2.044 Merkez-Keles ilçesi—1.023 m. Uludağ sıradağları içindedir. Bitki örtüsü şahane.

5-Sorgun Zirvesi:  2.036 Keles-Sorgun köyü-1.064 m. Domaniç sıradağları içindeki en yüksek zirvesidir. Yeşil örtüsü çok güzel

6-Yangın tepe:  1.829 İnegöl-Mesruriye köyü-869 m. Domaniç sıradağları içinde olup, yeşili mükemmel.

7-Saadet tepe:  1.742 İnegöl-Saadet köyü-854 m. Domaniç sıradağları içinde olup, yeşili mükemmel.

8-Katırlı Dağı:  1.275 Orhangazi-Gürle köyü-202 m. Her tarafı yeşil, İznik gölü manzaralı. Katırlı sıradağları içindedir.

Tablodan da görüldüğü gibi Bursa il sınırları içinde en yüksek zirve merkez ilçe sınırları içindeki 2.543 metre yükseklikteki Uludağ zirvesidir. İldeki dağların hepsinde yeşil örtü, ormanlık alanlar mevcut olup muhteşem doğa yürüyüş parkurlarına sahiplerdir.( 6 )


BURSA İLİNDE KALE DAĞCILIK

Kale Dağcılık sporcuları olarak Bursa ilinin en yüksek zirvesi olan Uludağ zirvesine ikisi ( 2 ) eğitim ikisi ( 2 ) kış dördü ( 4 ) yaz olmak üzere 8 defa çıkmayı başarmışlardır. Ayrıca 2017 yılında yapılan doğa ve kültür gezisinde Suuçtu, Kösehoroz ve Haydariye Sudüşen Şelalelerini gezme fırsatı yakalanmıştır. Uludağ zirvesinin topluca keşfi 28 Eylül 2013 tarihinde rehberimiz Hacer Özkalender’le birlikte yapılmıştır. 23 kişiden oluşan ekipte Metin Atun, Ali Çağlıyan, Emir Çelik, Bekir Şahin, Üzeyir Eker, Faruk Ergez, Oğuzkaan Bektaş, Ömer Pazar, Veli Değirmenci, F.Nafiz Altuntop, Ali Ekber Demirhan, Muharrem Durakcan, Suat İriş, Yusuf Akkoç, Aslı Eriş, Ayşe Ergez, Gökhan Pesek, Zübeyde Pesek, Tahsin Öden, Zeynel Uğur, Zeynep Özdemir ve rehberlerimiz Tasim Güler ile Hacer Özkalender adlı sporcularımız yer almıştır.

  Sonuç olarak; Bursa ilimiz dağcılığın, yüksek irtifa hariç, teknik kaya tırmanışları, her türlü doğa yürüyüşlerinin en güzelinin yapılabildiği, Türkiye’nin ilk kayak merkezi olma özelliğine sahip ünü sınırlarımızı aşmış ve üzerinde yirmiyi aşkın 2000 metreyi geçen zirveyi, yüzlerce parkuru barındıran Uludağ doğaseverlerinin dikkatini fazlasıyla çekmektedir. Uludağ Ana zirvede Türkiye’ nin en eski buzulu da yer almaktadır. Ayrıca, başta Sadağı kanyonu olmak üzere birçok kanyon, şelale, kaplıca ve mağaralarıyla, yeterli ormanı ve doğasıyla çok sayıda dağcıları ve doğaseverlerin ilgisini çekmektedir. ( 6 )

NOT: Bursa ili ilgili bilgiler 13 günlük bir çalışma ürünüdür. Çalışmaya Google Earth dünya haritasından önce Bursa il sınırları birebir işaretlenerek başlandı. Daha sonra sınırlar içindeki dağların yükseklik ve yerlerinin birebir tespiti yapıldıktan sonra Türkiye fiziki haritalardan ve diğer kaynaklardan destek alınarak dağların bilgileri tamamlanmıştır.

ANILARIMIZ:

Bursa ilini 9 defa ziyaret eden ekibimizin pek çok anısını bulunmakta olup, bunlardan sadece birisini sitemize aktardık.

ULUDAĞ’DA KIRIKKALE-BURSA DOSTLUĞU ZİRVE YAPTI

Sivas Yıldız dağında başlayan dostluk Türkiye’nin en önemli zirvelerinden olan Uludağ’da zirve yaptı.

Günümüzde çok az sporda görülebilen dostluk örneği yine dağcılık sporunda yaşandı. Eylül ayı başında Kale Dağcılık sporcularıyla Yıldız Dağı’na tırmanış yapan Bursa İli- Sarp Dağcılık Kulüp üyesi Hacer ÖZKALENDER dostlukların en güzel örneğini göstererek ekibimize Uludağ’da rehberlik yaptı.

Tasim GÜLER ağabeyi de yanı alan Hacer Hanım 20 kişiden oluşan ekibimizi sabah namazı saatinde Bursa-Ulucami’ de karşıladı. Bursa’nın Osmanlı’dan kalan dar sokaklarında ki çay evinde beraberce kahvaltı yapıldıktan sonra ana kamp bölgesi olan oteller bölgesine geçildi. Ana kamp bölgesinde rehberlerimiz rota hakkında kısa bilgi verdikten sonra sporcularımızın karneleri dağıtıldı.

Saatlerimiz 09.10 sularını gösterirken başlayan zirve tırmanışımız 10 saat sonra saat 19.00’da tüm ekibin ana kamp bölgesine gelmesiyle son buldu.

4,5 km lik düz bir yürüyüşle başlayan tırmanışımız kapı denen bölge, aynı zamanda oteller bölgesinin zirve tepenin doğu sırtıydı. Ekibimizi en çok zorlayan kapı denen bu sırtın başına ulaşmamız saat 12.00’ı buldu. Bundan sonra 5 km.lik uzun bir parkur bizleri bekliyordu. Sırtta ilerken Türkiye’nin önemli dağcılarından aynı zamanda Balıkesir-İDADİK Kulüp Başkanı olan 71 yaşında Ferit ŞEREMET ağabeyimizi de gördük. Dağlar her zaman ayırmaz zaman zamanda insanları birleştirir.

Bu düz bölüm ekibimizi biraz olsun rahatlatmıştı. Ana zirve çok uzaklarda sisler altındaydı. Bulutlar hareket halinde gözümüzün önünde bir sinema şeridi gibi ilerliyordu. 2.430 metre rakımlı sırt bölgesi ara-sıra küçük iniş-çıkışlar yapıyordu. Yaklaşık 4 km yürüdükten sonra önümüzde sisler arasında dik bir sırt bizleri bekliyordu. Sisler arasında bu küçük zirveyi de aştıktan sonra güneşli bir ortamda Karataş zirvesini de geçip ana zirveye iyice yaklaştık. Burada rehberimiz Tasim Güler ağabeyimiz uçurumun kenarına gelerek ana zirvenin doğusuna ve kuzeyine yerleşmiş gölleri bizlere gösterdi.

Ana zirvenin doğusunda güney-kuzey doğrultusunda yerleşmiş 5 adet minik buzul gölleri deniz ortasında birer inci tanesi gibi. Güneyden kuzeye doğru sırasıyla, Aynalı göl, Karagöl, Kilimli göl, Buzlu göl ve Saklı göl adlarıyla Uludağ’a ayrı bir güzellik ve renk katmış. Uludağ çok yüksek olmamasına rağmen üzerinden 12 ay kar’ı eksik olmayan ender güzellikteki dağlarımızdan bir tanesidir. Belki de bu yükseklikte ki tek dağımızdır. Çünkü Uludağ yapısı itibariyle kuzeye bakan yamaçları duvar yaparak inişler yapmaktadır. Bu özelliği nedeniyle de kuzey yamaçlarında oluşturduğu çukurlarda çok iyi kar bloklarını çok rahatlıkla saklayabilmektedir. Öyle ki, örneğin İç Anadolu’nun en önemli ve en yakışıklı zirvelerinden olan 3.268 m.rakımlı Hasan Dağı üzerindeki karları ancak Temmuz ayı sonuna kadar saklayabilirken Uludağ eski karlarının üzerine yeni karlarını ekleyebilmektedir. Uludağ’ın bu özelliği nedeniyle 2.200 metre yüksekliğinde ki bölgede 5 adet buzul göllerini de besleyebilmektedir.

Buzul göllerini uzaktan da olsa gördükten sonra, 15 Temmuz 2012 tarihinde zirvesine ulaştığımız Bolkar’ların azametli zirvesi Medetsiz’e ( Rakım-3.524 m.) çok benzeyen ana zirvenin hemen altında uçurumun kenarındaydık. Uçurumun kenarından zirve tırmanışımıza devam ettik ve saatlerimiz 13.40 ‘ı gösterirken zirveye ulaşmayı başardık.

Zirve’de Balıkesir-Kırıkkale-Bursa ekipleri olarak beraberce fotoğraf çektirdikten sonra zirvenin keyfini doyasıya yaşadık. Zirvede Bursa-Kırıkkale dostluğu anısına pankart açıp fotoğraf çektirerek bu dostluğumuzu pekiştirdik. Artık 28 Eylül 2013 tarihi itibariyle dostluklarımız arasına Bursa-Kırıkkale dostluğu candan dostlarımız arasına da Hacer, Tasim ve Suat kardeşlerimizi de eklemiş olduk.

Nice güzel zirvelerde nice yeni hiç bozulmayacak dostlukların kurulması dileğiyle.

Haber Foto-Metin ATUN-Kale Dağcılık.

FOTOĞRAF SIRALAMASI

1-İl tabelası
2-Bursa ili Uydu fotoğrafları
3- Faaliyetlere ait fotoğraflarımız

Kaynaklar:

( 1 ) http://www.cografya.gen.tr/tr/bursa/fiziki.html
( 2 ) http://www.bursa.gov.tr/zumrut-yesil-kar-beyaz-zirvesi-uludag
( 3) http://bursayikesfet.com/WebSite/Display.aspx?ContentTypeID=5
( 4 ) http://www.yaylalife.com/link/bursa-selale.html
( 5 ) http://www.yesilbursadergisi.com/haber/bursanin-doga-harikasi-kanyonlari--411.html
( 6)-Google Earth+ Metin Atun

Fotoğraflar:

1- http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=3595906--İl Tabelası
2- Diğer fotoğraflar kale dağcılığa aittir.

 
Derleyen ve  hazırlayan: Metin Atun-Yönetim Kurulu Başkanı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret126315
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.594118.6686
Euro19.353519.4310
Hava Durumu
Saat