• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • YİĞİT KÖROĞLU'NUN MEKANI
  • İDRİS DAĞINDA EVEREST'İ YAŞAMAK
  • DÜNYANIN GÜZELLİKLERİNİ GEZEREK GÖREBİLİRSİN
  • ŞANLI BAYRAĞIMIZ ZİRVEDE
  • ÖZGÜRLÜĞE BEDEL BİÇİLEMEZ
  • ADRENALİNİN SON NOKTASI
  • BİZ BİR AİLEYİZ
  • DAĞCILIĞIN YAŞI YOKTUR ESENCE DAĞI - 3.549 m
  • TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYON BAŞKANI ALAATTİN KARACA
  • .


12 Bingöl

        12-BİNGÖL

Fiziki Yapı

  Bingöl şehir merkezi ovada kurulmuştur. Deniz seviyesine göre yüksekliği 1177 metredir. Bingöl ili çok dağlıktır. Dağların çoğu 2000 metreden yüksektir. İl topraklarının ancak yüzde 2,5'i ovadır. Dağlar % 83'ünü aşar. Yayla ve platolar yüzde 15'tir. Yüzölçümü 8319 kilometrekaredir.

Dağlar: Bingöl ilinin güneyinde Güneydoğu Toroslara ait Genç Dağları, orta kısmında Şerafettin Dağları, kuzeydoğuda ise Bingöl Dağı, güneyde Akçara Dağları yer alır. Bingöl Dağı volkanik bir dağdır. Buzul çağa ait buzullardan müteşekkil yüzlerce buzul gölünü, Bingöl'de görmek mümkündür. Ağrı Dağı da volkanik bir dağdır. Fakat Ağrı Dağı, akan sularını kendi emer ve Ağrı'dan hiçbir akarsu çıkmaz.

   Bingöl Dağı ise yalnız Bingöl değil, bu bölgenin su deposudur. Aras Nehri ile Murat Suyunun bazı kolları Bingöl Dağının güney ve güneybatı yamaçlarından doğar. En yüksek yeri Kale Tepe (3194 m)dir.

   Şerafettin Dağlarının en yüksek noktası (2544 m), Akçara Dağlarının Akçara Tepesi (2940 m), Şeytan Dağı (2919 m), Karagöl Dağı (2628 m), Cemal Dağı (3008 m), Karagöl (2906 m), Çavres (Çoriş) Dağı ise (2246) m) ve Karir Dağı (2373 m). Yaylaların çoğu Şerafettin ve Şeytan dağları üzerindedir. ( 1 )
 
YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ DAĞLAR

   Bingöl arazisi çok dağlıktır. Yükseklikleri 3000 metreyi aşan dağlar bulunur. Dağlar üzerindeki yaylalar ve düzlüklerin yükseklikleri 2000 metreden aşağı düşmez. Ova niteliğindeki yerler bile 1000 metrenin üzerinde bulunmaktadır. Bingöl ovasının dört tarafı dağlarla çevirilidir. Dağların Yüksek kısımlarını doruklar, buzul gölleri, etek kısımlarını ise moren kalıntıları kaplar. Dağlar genellikle seyrek ormanlık olup, güney bölümlerinin bazı kısımları çıplaktır.
   Bingöl Dağı 3250,Genç Dağı 2940, Şeytan Dağı 2906, Şerafettin Dağı 2544 ( 2 )

BİNGÖL’DE TURİZM AKTİVİTELERİ

   Bingöl'ün doğa güzelliğini ünlü Türk yazarı ve gezgini Evliya Çelebi , seyahatname adlı eserinde uzun uzadıya anlatır. Evliya Çelebi , Türkiye'nin çeşitli yörelerinde bulunan yaylaları ismen sayar ve bu yaylaların içinde en meşhur, en güzel ve en beğenilen yaylanın Bingöl Yaylası olduğunu söyler. Ünlü gezgin, Bingöl yaylalarında bulunan bitki türlerinden, çok çeşitli çiçeklerden, göllerden ve bu göllerde yetişen balık türlerinden hayranlıkla söz eder ve göllerle ilgili efsaneleri dile getirir.

   Yaylalar ve doğal göllerin yanında göletler, ormanlar, mesire yerleri, soğuk sular, termal su kaynakları, içmeler, Güneşin Doğuşu, Yüzen Ada, av turizmine ve kış sporları etkinliklerine uygunluk doğaya dönük turizm potansiyeli içinde sayılabilir. Turizm çeşitleri bu alanlarda yaygınlaştırılabilir. Konuya bu açıdan bakıldığında, yayla turizmi, sağlık turizmi, orman turizmi, av turizmi ve kış sporu etkinlikleri gerekli tedbirlerin alınması durumunda ilin sosyo-ekonomik kalkınmasına önemli ölçüde katkı sağlayacak alanlar olacaktır. ( 3 )

Bingöl’ün Üç Güzeli

Yüzen Ada

   Solhan ilçesinin Hazarşah köyü Aksakal mezrası mevkiinde bulunan bir doğa harikası olan Yüzen Ada tamamen doğal, üç tarafı dağlar ve tepeler ile çevrilmiş bir krater gölüdür. Yüzen Ada şimdiye kadar görülmemiş bir tabiat görüntüsüne sahiptir. Gölün ortasında bulunan iki ada, göl üzerinde serbest hareket etme kabiliyetine sahiptir. Adalar göl içinde bağımsızdır ve üzerinde iken adaların iki yana ağır ağır hareket ettiğini görmek mümkündür. Balık yetiştirmenin mümkün olduğu göldeki su tatlı olup, herhangi bir madensel tuz ihtiva etmemektedir ( 3)

Güneşin doğuşu 

   İlimiz Karlıova ilçesinin 3250 m. yükseklikteki Bingöl Dağlarının Kale Tepesi'nden " Güneşin Doğuşu"nu normal durumundan çok farklı seyretmek mümkündür. Her yıl 15 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında en iyi şekilde seyredilebilir. "Güneşin Doğuşu" çok değişik şekillerde, normal halinden çok farklı, heyacanlı ve oldukça korkunç sahneler yaratmaktadır. Dünyada tam anlamıyla;

   "Güneşin Doğuşu" iki yerden izlenir. Birincisi İsviçrenin Alp Dağlarından, ikincisi; Bingöl Dağlarının Kale Tepesi'nden seyredilir. Ulaşım imkanı güçtür. Karlıova ilçesine kadar yol asfalt, dağın zirvesine kadar ham yoldur. Dağın altına kadar arabayla gidildikten sonra zirveye 25-30 dk. yaya çıkılır. Etrafta soğuk su kaynakları ve yeşilllikler görülür. Yol güzergahında dinlenme, konaklama tesisleri mevcut değildir. Güneş doğarken ilk etapda hafif bir kızartı ile belirir. Kızartı etrafta çok renkli güzellikler ve dekorlar yaratır. Daha sonra insana korku veren bir karartı şeklini alır. Kızarıklıklar kor parçası haline gelir. Kor parçası içinde insan yüzünü andıran üç büyük leke (Siyah renkli) belirir. Güneş karartı halinde yavaş yavaş açılmaya başlar. Ufukta görülerek oluşumunu tamamlamak üzere iken altın bir küre gibi görünmeye başlar. 

   Döndükçe etrafa binlerce ışık saçar. İnsanoğlunun daha önce görmediği renkleri o andagörmek mümkündür. Daha sonra güneş elmas parçası gibi kıristalleşip eski durumunualmaya başlar. Oldukça heyacanlı anlar yaşatır. Gözlerde yaşarma, ışık saçma ve anında seyr edememe gibi durumlar olur. ( 4 )

Sülbüs Dağı-Bingöl 

   Bingöl Volkanik bir dağ olan Sülbüs Dağı Yayladere ilçesi'nin kuzey batısında yer almaktadır. Tepesi her zaman karlı görülür. Sivri bir koni görünümündedir. Dağcılar buraya her yıl uğrarlar. Ayrıca bu dağda çeşitli av da yapılır. Dağın üstü düz olmakla beraber, uzaktan sivri görünür. Üstünde bir ziyaret vardır ve heybetli bir görünüm taşıdığı için çeşitli efsaneler yaşatır. Rivayete göre sülbüs adındaki genç bir delikanlı, starı adındaki güzel bir kıza aşık olur. Araya giren bir cadı bunların evlenmesine engel olur. Oğlan aşkından verem hastalığına yakalanarak ölür. Bu üzüntüye dayanamayan kız da çok geçmeden ölünce vasiyeti üzerine sevgilisinin yanına gömülür. Fakat cadı mezarlarının bile arasında dikenli bir ağaç şeklinde filizlenerek onları orada da ayırmak ister ve bunların öteki dünya da bile birbirlerine kavuşmadıkları rivayet edilir. ( 5 )

Bingöl ilindeki önemli dağların isim ve özellikleri ( 6 )

SIRA NO DAĞIN ADI RAKIMI m. ROTA BAŞLANGICINDAKİ YERLEŞİM YERİ VE RAKIMI m. ÖZELLİĞİ

1 Koşan dağı 3.078 Ayanoğlu-Yedisu ilçesi-1.545 m. Karagöl dağları üzerindedir.

2 Serçelik dağı 3.015 Kaşıklı köyü-Yedisu-1.911 m. Karagöl dağları üzerindedir.

3 Ak çara tepesi 2.940 Balgöze köyü-Genç -1.972 m. Genç sıradağları içindedir.

4 Harmantepe dağı 2.929 Harmantepe köyü-Karlıova-2.111 Karagöl dağları üzerindedir.

5 Genç dağı 2.921 Balgöze köyü-genç-1.971 m. Genç sıradağlarının en yükseğidir.

6 Şeytan dağı 2.906 Şenköy-Yedisu ilçesi--1.574 m. Şeytan sıradağlarının en yükseğidir.

7 Sülbüs dağı 2.853 Yayladere köyü-Merkez--1.683 m. İlin en güzel ve en özel dağıdır.

8 Yiğitler dağı 2.824 Kızılçubuk köyü-Karlıova-1.783 Körboğa sıradağları üzerindedir.

9 Şerafettin dağı 2.675 Göynük bucağı-Karlıova-1.823 Sıradağların en yükseğidir.

10 Hesarek Dağı 2.480 Yelesen köyü-Merkez-1.816 m. Hovarık dağları üzerindedir.

11 Hovarık Dağı 2.464 Balpınar köyü-Merkez--1.914 m. Hovarık sıradağları üzerindedir.

12 Tari dağı 2.454 Yayladere ilçesi-1.683 m. Çok özel bir dağdır.

13 Kurucadağ 2.360 Yazgülü-Merkez--1.626 m. Yalnız bir dağdır.

   Tablodan da görüldüğü gibi Bingöl il sınırları içinde en yüksek zirve Karagöl sıradağlarında yer alan Yedisu ilçe sınırları içinde 3.078 metre yükseklikteki Koşan dağı zirvesidir. İldeki dağların çok azında yeşil örtü mevcuttur.( 6 )

BİNGÖL İLİNDE KALE DAĞCILIK


Kale Dağcılık sporcuları an itibariyle Bingöl dağlarına misafir olamamışlardır. ( 6 )

Sonuç olarak; Bingöl ilimizde 2500 metreyi geçen 36 adet 2000 metreyi geçen 45 adet dağ olmasına rağmen dağları, kaya tırmanış için uygun değildir. Ancak Bingöl dağları, kaya tırmanışı hariç yüksek irtifa ve doğa yürüyüşleri için çok uygundur. Özellikle efsane ve yapısıyla ünlü Sülbüs dağı, yüzen adaları ve güneşin doğuşu kısaca Bingöl’ün üç incisi doğaseverlerin ilgisini çekmektedir. ( 6 )

NOT: Bingöl ili ilgili bilgiler 3 günlük bir çalışma ürünüdür. Çalışmaya Google Earth dünya haritasından önce Bingöl il sınırları birebir işaretlenerek başlandı. Daha sonra sınırlar içindeki dağların yükseklik ve yerlerininbirebir tespiti yapıldıktan sonra Türkiye fiziki haritalardan ve diğer kaynaklardan destek alınarak dağların bilgileri tamamlanmıştır. ( 6 )

ANILARIMIZ:

FOTOĞRAF SIRALAMASI

1---------İl tabelası
2-3-------Uydudan Bingöl ili.
4-7-------Sülbüs Dağı
8---------Tari dağı
9---------Güneşin doğuşu
10--------Bingöl dağları
11-13----Güneşin doğuşu 
14--------Güneşin doğuşunun izlenmesi
15-16—--Yüzen adalar

Kaynaklar:

( 1 ) http://www.cografya.gen.tr/tr/bingol/fiziki.html
( 2 ) http://www.bingol.gov.tr/cografi-yapi
( 3 ) http://www.bingolkulturturizm.gov.tr/TR,57172/turizm-aktiviteleri.html
(4 )http://www.bingolkulturturizm.gov.tr/TR,57182/gezi-ve-cesitli-aktiviteler.html
(5) https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/bingol/gezilecekyer/sulbus-dagi
( 6)-Google Earth+ Metin Atun

Fotoğraflar:

1----http://www.bingol.pol.tr/Sayfalar/Bing%C3%B6l-Resimler.aspx
2-3--Google Earth
4-6--http://neredenegezilir.blogspot.com/2014/12/sulbus-dagi.html
7---http://www.festivaldunyasi.net/sulbus-kultur-ve-doga-festivali/
8--https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/bingol/gezilecekyer/sulbus-dagi 9-10-http://www.on5yirmi5.com/dosya/turkiyenin-illeri/12-bingol-hakkinda-genel-bilgi
11-13--http://bingoll.blogspot.com/2012/04/karliovada-gunesin-dogusu.html
 14----http://www.bingolonline.com/haber/gunes-baris-icin-dogdu-45254.html
15-16--http://www.bingolkulturturizm.gov.tr/-yüzen ada
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret129344
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.795518.8708
Euro20.146420.2272
Hava Durumu
Saat