• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • YİĞİT KÖROĞLU'NUN MEKANI
  • İDRİS DAĞINDA EVEREST'İ YAŞAMAK
  • DÜNYANIN GÜZELLİKLERİNİ GEZEREK GÖREBİLİRSİN
  • ŞANLI BAYRAĞIMIZ ZİRVEDE
  • ÖZGÜRLÜĞE BEDEL BİÇİLEMEZ
  • ADRENALİNİN SON NOKTASI
  • BİZ BİR AİLEYİZ
  • DAĞCILIĞIN YAŞI YOKTUR ESENCE DAĞI - 3.549 m
  • TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYON BAŞKANI ALAATTİN KARACA
  • .


11 Bilecik

          11-BİLECİK

Fiziki Yapı

Bilecik çok engebelidir. Sakarya Nehri etrafındaki ovalar dışında geri kalanı yüksek olmayan dağ ve tepeler, derin ve dik vadiler, yayla ve platolardan ibarettir.

Dağlar: Bilecek'in üçte biri dağlıktır.Sakarya Nehrinin doğusundaki dağlar, Kuzey Anadolu dağlarının, batısındaki dağlar ise Uludağ'ın devamıdır. Sipahi Dağı (1324 m), Göldağları (1250 m), Yirce Dağı (1790 m), Kela Dağı (1906 m), Ahı Dağı, Abbaslık Dağı, Yeşil Dağ ve Bozdağ 1000 metreden yüksek dağ ve tepelerdir. ( 1 )

YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ

   Bilecik ili toprakları tepelik alanlar, dik ve derin vadilerle yarılmış aşınım düzlükleridir. Kuzey Anadolu kenar dağları, yani, Karadeniz dağlarının başlangıç merkezi, İç Anadolu platolarının başlangıç yeri, Marmara Bölgesinin ise kıyı ve akarsu çanak tabak ovalarının sona erdiği alanlarının tamamı ilin sınırları içerisindedir.

   Kuzey Anadolu dağlarının denizden içeriye doğru ikinci serisi olan Köroğlu Dağları ilin topraklarında başladığından arazinin batıdan doğuya doğru birden yükselmesine neden olur. Bu yükselti güneye doğru inildikçe dalgalı bir görünüm alır. Bozüyük Ovası ve Sakarya ırmağı ile kuzey-güney yönünde iki bölüme ayırır. Dağlar bu ırmağın her iki yakasında devam eder.

   Dağlar il topraklarının % 32'sine yakın bir bölümünü kaplar. Bu yükseltiler daha çok tepe görünümündedir. İlin en yüksek noktası Bozüyük ilçesinin batı ve güneybatısında yer alan yükseltiler üzerindeki Kala Dağı'dır (1906 m). Diğer önemli yükseltiler Yirce Dağı (1790 ), Metristepe (1300 m), Göldağı (1284 m), Kızılcaviran (1250 m), Osmaniye (1210 m), Ahi Dağı (1100 m), Dokuz Öküz Tepesi (1150 m), Ballıkaya (1050 m), Kızıltepe (990 m), Avdan Dağları (926 m), Paşa Dağları (922 m), Kurudağ (805 m)'dır. ( 2 )

Kanyon ve Şelalelerimiz

Harmankaya kanyonu

   Harmankaya kanyonu Bilecik ilinin Yenipazar ve İnhisar ilçeleri arasında bulunmaktadır. 260 hektarlık alan 2013 yılında tabiat parkı ilan edilmiştir.

   Kanyon giriş yeri Karahasanlar köyü çıkış ise Harmanköy’dür yaklaşık 3 km uzunluğunda olan kanyonun girişi yaklaşık 5 metre genişliğinde. Kanyon içinde 25 metrelik ve 20 metrelik iki büyük şelale ve onlarca 1.5-2 metre arası şelale bulunuyor.

Suuçtu Şelalesi

   875 m rakımda bulunan şelale, yaklaşık 30 m yükseklikten düşen suyuyla oldukça etkileyici bir manzara oluşturmaktadır. Küçük bir havuzda toplanan bu soğuk mu soğuk suya girmeyi denerseniz iki kere düşünmenizde yarar var. Şelaleyi çevreleyen yeşillikler ve akan suyun sesi size son derece mutlu ve huzurlu kılacaktır. Suuçtu Şelalesi, uzun saatler vakit geçirebileceğiniz nadir bir vaha olarak görülmeye değerdir.

İnhisar ( Çalkara ) Şelalesi

İnhisar (Çalkara) şelalesi bir vadi tabanında bulunuyor. Şelale ancak vadinin dibine inildiğinde görülebiliyor. Şelale, döküldüğü yerden irili ufaklı şelaleler sistemine dönüşerek kademeli olarak Sakarya Nehri’ne karışmaktadır. Şelalenin yamacında birçok meyve ağacı olması da ayrı bir güzelliktir. Kınık Şelalesi Ender rastlanan güzellikteki, adeta saklı bir cennet olan bu şelale, incir ve çınar ağaçları ile çevrili. Yaklaşık 10 m’den düşen su, mart ve nisan aylarında son derece coşkulu akmaktadır. Şelale 360 m rakımda bulunmaktadır. ( 3 )

Ayrıntılar: http://www.bilecik.gov.tr/selalelerimiz

Yaylalar ve kamp yerleri

Kamçı yaylası

Pazaryeri ilçesinin Bozcaarmut köyü yöresindeki yayla çam ormanları ile önem taşır. Kamp ve dinlenme yeri olarak kullanılmaktadır. Köyün ilçe merkezine olan uzaklığı 15 km. olup, yolu düzgündür.

Sofular Yaylası

  Bozüyük İlçe Merkezine 25 km. uzaklıktaki çam ve köknar ağaçları ile kaplı yaylanın yüksekliği ortalama 1445 m. Civarındadır. Yayla turizmi açısından önemlidir. Yayla 104 hektar alana açık sahiptir.

   İlki 14 Temmuz 2012 tarihinde Bozüyük Belediyesi tarafından düzenlenen "Osmanlı'nın Kışlaktan Yaylaya Göç" şenliği ile başlayan yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Doğal güzellikleri ve bitki örtüsüyle bölgenin önemli yayla alanlarından biridir.

   Atatürk Köşkünün önündeki toprak yoldan batı istikametine doğru iki yol ayrılır. İki yol ise Sofular Yaylası’na oradan da Kömürsu Yaylası’na doğru gider. Soldaki yol daha kısa olup 5 km sonra sizi, Sofular Yaylası’nın uçsuz bucaksız yeşilliklerine bırakır.

Kömürsü Yaylası

  Sofular Yaylası’nın bulunduğu noktadan devam ederek 3,8 km sonra 1650 m yükseklikteki Kömürsu Yaylası’na ulaşırsınız.

  Bozüyük ilçe merkezine 28 km. uzaklıkta Köknar, Karaçam, Kayın, Ardıç ağaçları ve envai çeşit çiçeklerle kaplı olan yaylada 4 adet kaynak suyu bulunmaktadır. En yüksek zirvesi 1700 m. civarındadır. Şu anda yayla ve trekking turizmi amaçlı kullanılan bu doğal cennetin yapılacak düzenlemelerle bir kış turizmi merkezi olarak kullanılması planlanmaktadır.

Çiçekli yaylası

   Kömürsu Yaylası’ndan ileri devam ederseniz Domaniç yaylalarına ulaşırsınız. 1800 m yükseklikteki Çiçekli Yayla ve 1760 metredeki Karagöl Yaylası ise sadece 4 km uzaklıktadır.

   1906 metrelik rakımıyla Bozüyük ilçesinin en yüksek yaylası olan Çiçekli Yayla tertemiz havası,berrak suları,yemyeşil çimenleri,rengarenk çiçekleri,orman dokusu ve endemik bitkisi “Çimtien” ve kekik kokularının tüm doğayı kapladığı olağanüstü güzellikte bir doğa harikası olup Üç Tepeler mevkiindedir.( 4 )

Bilecik ilindeki önemli dağların isim ve özellikleri ( 5 )

SIRA NO DAĞIN ADI RAKIMI m. ROTA BAŞLANGICINDAKİ YERLEŞİM YERİ VE RAKIMI m. ÖZELLİĞİ

1 KALA DAĞI 1.906 Camiliyaylaköyü-Bozhüyük-1.441 Orman dokusu güzel bir dağ.

2 YİRCE DAĞI 1.778 Düzağaç köyü-Bozhüyük-1.256 Orman dokusu mevcuttur.

3 ERECEK DAĞI 1.563 Kozpınar köyü-Bozhüyük-928 Domaniç dağları içindedir.

   Tablodan da görüldüğü gibi Bilecik il sınırları içinde en yüksek zirve Domaniç-Köroğlu sıradağlarında yer alan Camiliyayla köyü sınırları içindeki 1.906 metre yükseklikteki Kala zirvesidir. İldeki dağların hepsinde yeşil örtü ve ormanlık alanlar bulunmaktadır.( 5 )

BİLECİK İLİNDE KALE DAĞCILIK

   Kale Dağcılık sporcuları olarak 08-09 Temmuz 2017 tarihinde Suuçtu şelalesini ziyaret etmişlerdir.

Sonuç olarak; Bilecik ilimiz dağcılık yapılabilecek dağlar konusunda en zayıf illerimizden birisidir. Ancak, yeşil doğası gür ormanları , bakir yaylaları, gizemli şelaleleri ve harmankaya kanyonu ile dağcıları ve doğa yürüyüşcüleri kendine çekmeyi başarmaktadır. ( 5 )

NOT: Bilecik ili ilgili bilgiler iki ( 2 ) günlük bir çalışma ürünüdür. Çalışmaya Google Earth dünya haritasından önce Bilecik il sınırları birebir işaretlenerek başlandı. Daha sonra sınırlar içindeki dağların yükseklik ve yerlerinin birebir tespiti yapıldıktan sonra Türkiye fiziki haritalardan ve diğer kaynaklardan destek alınarak dağların bilgileri tamamlanmıştır. ( 5 )

ANILARIMIZ:


FOTOĞRAF SIRALAMASI

1-İl tabelası
2-4-
Harmankaya kanyonu
5-Kamçı yaylası
6-Kömürsu yaylası
7-Ters lale-kömürsu lalesi
8-Sofular yaylası
9-Rızapaşa göleti
10-Söğüt göleti
11-Söğüt darca boğaz
12-Hamsu şelalesi
13-17-Uçansu şelalesi
18-20-Uydudan Bilecik

Kaynaklar:

( 1 ) http://www.cografya.gen.tr/tr/bilecik/fiziki.html
( 2 ) http://www.bilecik.gov.tr/cografi-yapi
( 3 ) http://www.bilecik.gov.tr/selalelerimiz
( 4 ) http://www.bilecik.gov.tr/yayla-ve-mesire-yerlerimiz
( 5 )-Google Earth+ Metin Atun

Fotoğraflar:

1-http://www.yarin11.com/bilecik/bir-artan-bir-azalan-ilimizin-nufus-            sayisi-adeta-don-lastigine-dondu-h9209.html

2- 4http://www.bilecik.gov.tr/selalelerimiz
5-8------- http://www.bilecik.gov.tr/yayla-ve-mesire-yerlerimiz
9-10-11--http://www.sogut.gov.tr/doga-manzaralarimiz
12--------https://www.bisikletforum.com/konu/ankara-bolu-bilecik-200-fotograf-12-syf-dokuman-videolar.83134/
13-17---Kale dağcılık-E. Çelik-B.Apaydın ,Ö. Koyun, A. Elidemir
18-20---Google+Earth
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret129398
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.795518.8708
Euro20.146420.2272
Hava Durumu
Saat