• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • YİĞİT KÖROĞLU'NUN MEKANI
  • İDRİS DAĞINDA EVEREST'İ YAŞAMAK
  • DÜNYANIN GÜZELLİKLERİNİ GEZEREK GÖREBİLİRSİN
  • ŞANLI BAYRAĞIMIZ ZİRVEDE
  • ÖZGÜRLÜĞE BEDEL BİÇİLEMEZ
  • ADRENALİNİN SON NOKTASI
  • BİZ BİR AİLEYİZ
  • DAĞCILIĞIN YAŞI YOKTUR ESENCE DAĞI - 3.549 m
  • TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYON BAŞKANI ALAATTİN KARACA
  • .


09 Aydın

     09-AYDIN

Fiziki Yapı

   İl topraklarının % 64'e yakını dağlarla, % 15'i platolarla, % 21'i ovalarla, dağ ve platoların çoğu ormanlarla kaplıdır.

Dağları: Büyük Menderes Nehrinin meydana getirdiği geniş ve bereketli vadinin kuzeyinde bulunan Aydın Dağları, İzmir'in Küçük Menderes Ovası ile Aydın Ovasını ayırır. Başlıca dağları; Oyuk Dağı (1479 m), Samsun Dağı (1237 m), Madran Dağı (1618 m), Gökbel Dağı (1412 m), Beşparmak Dağı (1350 m), Cevizli Dağı (1819 m), Bey Dağı (1674 m)'dır. ( 1 )

Kuşadası Güzel Çamlı Milli Parkı

Dilek Yarımadası Milli Parkı Nerededir?

   Dilek Yarımadası Mili parkı, Güzelçamlı köyü sınırları içindedir. Kuşadası’na 28 km. uzaklıktadır. Güzel çamlı milli parkı, Küçük menderes ve Büyük Menderes arasında kalmaktadır. Yarımada, beş yüz milyon senelik menderes kütlesinin bir parçası konumundadır. Yarımada kus uçuşu ortalama 20 km uzunluğundadır. 6 km genişliğinde kabarık şekillerin hâkim olduğu yarımadada yer alan Dilek dağı, Aydın Dağlarının batı uzantısını oluşturur. En yüksek yeri Dilek tepesidir. Yarımadanın görünümü vahşidir. Çünkü pek çok derin kanyonla, vadiyle bölünmüş ve akarsularla parçalanmış bir yapısı vardır. Bu kanyon ve vadiler, çeşitli hayvan ve bitki türlerinin barınağıdır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Tarihçesi

   Milli park, 19.05.1966 yılında, Ak dere ve Karine Orman Bölgesini de içine alarak Samsun dağı Milli parkı olarak ayrılmıştır. Bugünkü alanı 11.012 hektardır. Ortalama yüksekliği 600 – 650 metredir. En yüksek nokta ise dilek tepesidir ve 1237 metredir.

Dilek Yarımadası Milli Parkının Doğal Tabiatı

   Güzel çamlı Milli parkı, flora örtüsü (bitki) ve fauna örtüsüyle (hayvan) Türkiye’nin en zengin milli parkı olarak bilinmektedir. Hatay’dan başlayan, Türkiye ve Rusya sınırında sonuçlanan bitki örtüsünün tamamı milli parkta görülmektedir. Ayrıca Türkiye sahil şeridinde yer alan bitki örtülerinin hepsi doğal park içerisinde bulunmaktadır. Özellikle ağaç ve ağaççıkların büyük bir kısmı bu küçük yarımadada mevcuttur. Bu özellik yarımadanın jeolojik yapısıyla ilgilidir.

Dilek Yarımadası Milli Parkının Bitki Örtüsü

   Milli parkın doğal tabiat örtüsü içerisinde Ege, Akdeniz, Marmara ve Karadeniz kıyılarının bitki örtüsünün tümünü bulmak mümkündür. Yarımadada kızılçam ve karaçam ormanları yer alıyor. Orman altı ise ağaççık halinde ve içine girilmeyecek sıklıkta, türce zengin bir gelişme göstermiş makilerle kaplıdır.

   Kızılçam ormanları giyinin hemen gerisinden başlar. Tepelere doğru yamaçlara yayılır. Dilek ve Dayıoğlu Tepesinde 900 metreden sonra Kızılçam ormanlarının yerini karaçam ormanları alıyor. Bu vadilerde yüksek sıcaklık vardır. Nem isteyen kestane toplulukları ve bunların arasına yayılmış ıhlamur ağaçları bulmak mümkündür. Bazı vadilerin içlerinde yer alan ve dona karsı hassas olan Selvi ve dere içlerindeki doğa çınarı birlikleri dikkati çeken türler arasındadır.

   Milli Parkta bulunan bitki türleri arasında karaçam, Alıç, Melengiç, kara Selvi, Keçiboynuzu, Erguvan, Finike ardıcı, Defne, Sandal ağacı, Dişbudak, Zeytin, Meşe türleri, Akçaağaç, Ihlamur, Kestane, Çınar, Zakkum, Kokar çalı, Hanımeli, Kavak, İncir, Ahlat, Böğürtlen, Katır tırnağı, Yasemin, Sumak, Karaağaç, Funda, Eğrelti otları sayılabilir. 

Dilek Yarımadası Milli Parkının Fauna Örtüsü

Yaban hayvani olarak; Anadolu parsı, Kurt, Tilki, Çakal, Vaşak, Yaban kedisi, Tahtalı güvercin, Porsuk, Sansar, Kirpi, Oklu kirpi, Çulluk, Yaban domuzu, Kertenkele, Kaplumbağa, Yeşilbaş ördek, Kaya kartalı, Deniz kartalı, Sahin, Doğan, Martı, Tavşan, Su samuru, Karatavuk, Keklik, Kaya güvercini, Yaban ineği, Yabani at, Kerkenez, Hazar Sumru’su sayılabilir. ( 2 )

Ayrıntılar: https://neyerdenegokte.com/kusadasi-guzel-camli-milli-parki/( 2 )

AYDIN İLİNDE GİZEMLİ KANYON

ARAPAPIŞTI KANYONU HAKKINDA BİLGİLER – ÖZELLİKLERİ – TARİHİ


   Aydın Arapapıştı Kanyonu Akçay, Kemer, Körteke, Bozdoğan, Karacasu bölgesinde yer almaktadır. Arapapıştı Kanyonu Kemer Barajı besleyen Akçay’ın Denzili, Muğla ve Aydın sınırlarının kesiştiği noktada binlerde yıllar içinde oluşmuştur. Arapapıştı Kanyonu 380 metre yüksekliğinde, 6 km. ‘ye ulaşan uzunluğundadır. Yer yer 12 metre düşen kanal genişliği bulunmaktadır.

ARAPAPIŞTI KANYONUNDA NELER YAPILIR?

   Arapapıştı Kanyonu bir turizm cenneti olabilir, kuş sesleri arasında içerinde tekneler ile insanların dolaşacağı ve doğa severlerin, yürüyüş guruplarının mutlak uğrayacağı rotalar arasında yer alacaktır. İstenilir ise kamp bölgeleri oluşturularak kamp turizmi için ideal ortamda yaratılmış olur, yine doğa sporları yapılması için hazırlıklar yapılabilir. Böylece Aydın ve bölgenin ekonomisine katkı sağlayacak. Aydın’da tur düzenleyen acenteların belkide tur programlarına dahil edilerek Aydın’da hem yerli yabancı turistlerin gelmesi sağlanabilir. Belki de önümüzdeki yıllarda göreceğiz ki Arapapıştı Kanyonu Dünyanın ilgisi çekmiş ve 8 harikası olarak tescillenmiş hata Dünya Mirası listesine dahil edilerek koruma altına bile alına bilir.

ARAPAPIŞTI KANYONUNA NASIL GİDİLİR

   Aydın Merkez Efeleden Arapapış Kanyonu yaklaşık 92 Km. hem Yenipazar üzerinden hemde Çine üzerinden ulaşmak mümkün arasındaki zaman faklı yaklaşık 20 dk. civarında Yenipazar üzerinden daha kısa… ( 3 )

( 3 ) Ayrıntılar: http://www.aydindogumluyuz.com/2017/04/aydin-bozdogan-arapapisti-hakkinda-kanyonu-nerede-nasil-gidilir-aydinda-gezilecek-yerler-aydin-buyuksehir-ve-ilceleri.html Aydın ilindeki önemli dağların isim ve özellikleri

( 4 ) SIRA NO DAĞIN ADI RAKIMI m. ROTA BAŞLANGICINDAKİ YERLEŞİM YERİ VE RAKIMI m. ÖZELLİĞİ

1 Cevizli Dağı 1.826 Akçaköy-Köşk-708 m. Ana zirve İzmir il sınırları içindedir.Aydın sıradağları
2 Madran Dağı 1.792 Madran köyü-Bozdağan-700 m. Madranbaba sıradağları içinde yeralır.İlin en yüksek zirvesidir.
3 Sarıcaova Dağı 1.724 m.Sarıcova köyü-Kuyucak-926 Yeşili bol,Aydın sıradağları içindedir.
4 Karınçalı Dağı 1.703 m. Dutağaç köyü-Bozdoğan-762 Yeşil örtüsü mevcuttur.
5 Oyluk Dağı 1.437m.  Belenova köyü-Kuyucak-1038 Aydın dağları içinde yer alır
6 Babadağ 1.424 m.Köreteke köyü-Bozdoğan-643 Madranbaba sıradağları içinde yeralır.
7 Gökbel dağı 1.412 Kadılar köyü-Çine-269 Kolay bir dağ
8 Mycale Dağı-Samsun dağı 1.237 Doğanbey köyü-Söke-20 m. Üç tarafı denizle çevrili enfes bir dağ-Dilek dağları içindedir.

   Tabloda da ve kayıtlarda görüldüğü gibi Aydın il sınırları içinde en yüksek zirve Cevizli dağı ( Ana zirve İzmir sınırları içinde yer almaktadır.) görünse de il sınırlar içindeki en yüksek zirve Madranbaba sıradağlarında yer alan Madran köyü sınırları içinde 1.792 metre yükseklikteki Madran zirvesidir. İldeki dağların hepsinde yeşil örtü ve ormanlık alanlar bulunmaktadır.( 4 )

AYDIN İLİNDE KALE DAĞCILIK


   Kale Dağcılık sporcuları olarak Aydın dağlarına henüz misafir olamamışlardır. Sonuç olarak; Aydın ilimiz dağcılık yapılabilecek dağlar konusunda en zayıf illerimizden birisidir. Ancak, yeşil doğası sık ormanları, Ege, Marmara, Akdeniz, Karadeniz kıyılarının bitki örtüsünün tümünü bünyesinde barından Dilek yarımadası ve Arapapıştı kanyonu ile dağcıları ve doğa yürüyüşcüleri kendine çekmeyi fazlasıyla başarmaktadır. ( 4 )

NOT: Aydın ili ilgili bilgiler 3 günlük bir çalışma ürünüdür. Çalışmaya Google Earth dünya haritasından önce Aydın il sınırları birebir işaretlenerek başlandı. Daha sonra sınırlar içindeki dağların yükseklik ve yerlerininbirebir tespiti yapıldıktan sonra Türkiye fiziki haritalardan ve diğer kaynaklardan destek alınarak dağların bilgileri tamamlanmıştır.

ANILARIMIZ:

FOTOĞRAF SIRALAMASI

1-Aydın il tabelası 2-Madran dağı kaya 3-Madran dağı tırmanışı 4-Madran dağı tarihi eserleri 5-Dilek yarımadası 6-7-Arapapıştı kanyonu 8-Uydudan dilek dağı 9-Uydudan 148 km.den Aydın ili 10-Uydudan 5979 km.den Aydın ili

Kaynaklar:

( 1 )
http://www.cografya.gen.tr/tr/aydin/fiziki.html
( 2 ) https://neyerdenegokte.com/kusadasi-guzel-camli-milli-parki/
( 3 ) http://www.aydindogumluyuz.com/2017/04/aydin-bozdogan-arapapisti-hakkinda-kanyonu-nerede-nasil-gidilir-aydinda-gezilecek-yerler-aydin-buyuksehir-ve-ilceleri.html ( 4)-Google Earth+ Metin Atun

Fotoğraflar:

1- http://www.pedalla.com/yatagan-aydin-bisiklet-gezisi/
2- http://www.cinemadran.com/kultur-sanat/19/12/2014/madranin-dogal-guzelliklerini-kesfettiler/galeri/1
3- http://www.cinemadran.com/kultur-sanat/19/12/2014/madranin-dogal-guzelliklerini-kesfettiler/galeri/2
4- http://www.cinemadran.com/kultur-sanat/19/12/2014/madranin-dogal-guzelliklerini-kesfettiler/galeri/4
5- https://neyerdenegokte.com/kusadasi-guzel-camli-milli-parki/
6-7-http://www.aydindogumluyuz.com/2017/04/aydin-bozdogan-arapapisti-hakkinda-kanyonu-nerede-nasil-gidilir-aydinda-gezilecek-yerler-aydin-buyuksehir-ve-ilceleri.html
8- Dilek dağı uydudan-Google Earth
9-Uydudan 148 m.den aydın ili- Google Earth
10-Uydudan 5979 m.den aydın ili- Google Earth
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret126314
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.594118.6686
Euro19.353519.4310
Hava Durumu
Saat