• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • YİĞİT KÖROĞLU'NUN MEKANI
  • İDRİS DAĞINDA EVEREST'İ YAŞAMAK
  • DÜNYANIN GÜZELLİKLERİNİ GEZEREK GÖREBİLİRSİN
  • ŞANLI BAYRAĞIMIZ ZİRVEDE
  • ÖZGÜRLÜĞE BEDEL BİÇİLEMEZ
  • ADRENALİNİN SON NOKTASI
  • BİZ BİR AİLEYİZ
  • DAĞCILIĞIN YAŞI YOKTUR ESENCE DAĞI - 3.549 m
  • TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYON BAŞKANI ALAATTİN KARACA
  • .


06 Ankara

06-ANKARA

Fiziki Yapı


    Ankara ili Orta Anadolu yaylasının kuzeyinde, İç Anadolu’nun yukarı Sakarya bölgesinde yer alır. Dünyanın nüfusu ve kapladığı yer bakımından en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir. Bozkırda modern bir başkenttir. Ortalama yüksekliği deniz seviyesine göre 900-1000 metredir. Ovaları azdır, platoları ve dağları yüzölçümünün % 80’ini teşkil eder. Ovaları ise yüzölçümünün % 15’ine yakındır. Platolardaki ormanlık saha gittikçe artmakta ve 300 bin hektara yaklaşmaktadır.

Dağları: Dağları çok yüksek olmayıp, en yüksek dağı 2034 metre ile Yıldırım Dağıdır. Kuzey kısmı diğer yönlere göre daha yüksek ve dağlıktır. Bu kısmını Batı Karadeniz bölgesinden gelen Köroğlu dağları kaplar. Ankara’nın başlıca dağları şunlardır: İdris Dağı (1992 m), Aydos Dağı (1879 m), Abdüsselam Dağı (1610 m), Elma Dağ (1761 m), Mire Dağı (1635 m), Dinek Dağı (1742 m), Hızır Dağı (1688 m), Çile Dağı (1440 m), Yıldırım Dağı (2035 m). ( 1 )

Ankara ilindeki önemli dağların isim ve özellikleri ( 2 )

SIRA NO DAĞIN ADI RAKIMI m. ROTA BAŞLANGICINDAKİ YERLEŞİM YERİ VE RAKIMI m. ÖZELLİĞİ

1 EMEKLİDEDE 2.080 Ortaköy-Kızılcahamam-
1.563 m. İlin en yüksek zirvesidir. Köroğlu sıradağları içindedir. Orman dokusu mükemmeldir.

2 CEZİRDEDE 2.042 Yıldırımhacılar köyü-Kızılcahamam-1.573 m. Köroğlu sıradağları içindedir. Orman örtüsü şahane

3 IŞIK DAĞI 2.034 Belpınar köyü-K.hamam-1.337 Köroğlu sıradağları içindedir.

4 OLUCAK TEPE 1.999 Olucak köyü-K.hamam-1.514 m. Köroğlu sıradağları içindedir.

5 İDRİS DAĞI 1.992 Gölköy-Kalecik-1.153 m.-Yeşildere-Elmadağ-1.185 Üzerinde küçük bir şelalesi bulunmakta, çok açık bir havada Köroğlu ve Ilgaz görülebilmektedir. Ağaç dokusu zayıftır.

6 KAVAKLI DAĞ 1.984 Sorgun köyü-Güdül-1.248 m. Ormanı bol, Sorgun gölet manzaralı, zirvesi böğürtlen meyvesi ile doludur.

7 KANLIPINAR 1.892 Berçinçatak köyü-K.hamam-1.318 Köroğlu sıradağları içindedir.

8 TOPUZLU TEPE 1.884 Yıldırımevci köyü-Çubuk-1.415 m. Köroğlu sıradağları içindedir

9 KEL TEPE 1.880 Doğanyurt köyü-1303-Bitiş-Dudaş köyü-642-Beypazarı Kuzey parkuru zor olup, güney yönü çok uygundur. Bitki örtüsü vardır.

10 ELMADAĞ 1.865 Evciler köyü-Çankaya-1.257 m. Bitki örtüsü zayıf, İlin kayak merkezi

11 KALE ZİRVESİ 1.855 Mahmutoğlan köyü-Çubuk-1.378 Hitit harabeli çıplak bir dağdır.

12 ALUÇ ( Alış ) DAĞI 1.849 Çamlıdere-1.235 m. Bitki örtüsü mükemmel

13 BURKAZ DAĞI 1.840 Uşakgöl-1.286 m. Zirvesi çıplak, bitki örtüsü vardır.

14 ELMALIDEDE 1.761 Elmadağ-1.150 m. Bitki örtüsü zayıf, zirve çıplak

15 SARIÇALI DAĞI 1.749 Karacasu-Nallıhan-849 Dağın güney parkuru İlin en zor dağı olma özelliğini taşır. Orman örtüsü ve Uyuzsuyu şelalesi ile dikkat çeker.

16 TEKKE DAĞI 1.632 Kozalan köyü-Beypazarı-1.308 m. Karlık sıradağları içindedir.

17 ABDÜLSELAM 1.610 Ayaş-900 m. Çıplak bir dağ

Ankara’daki kanyonlar;

1-Çanıllı kanyonu-Endil deresi üzerinde olup, Ayaş-Çiğdemci köyünden başlayıp, Ayaş-Yağmurdede köyü ile devam edip ilhan köyünde son bulmaktadır.

2-Ören kanyonu-Ören deresi üzerinde olup, Ayaş-Çukuören köyünden başlayıp, Ayaş-İlhan köyünde son bulmaktadır.

3-Kirmir Kanyonu- Kirmir çayı üzerinde olup, Güdül-Yeşilöz, Akbaş ve Meyvebükü köy yakınlarında başlayıp, Beypazarı-Dibecik köyünde son bulmaktadır.

4-Süveri Kanyonu- Süveri deresi üzerinde olup, Beypazarı-Dereli köyünden başlayıp, Beypazarı-Dibecik köyünde son bulmaktadır.

5-Alicin Kanyonu- Alicin deresi üzerinde olup, Kızılcahamam-Tahtalar, Aşağıhüyük ve Kurumcu köy yakınlarında başlayıp, Kızılcahamam-Çeltikçi köyünde son bulmaktadır.

Tablodan da görüldüğü gibi Ankara il sınırları içinde en yüksek zirve yukarıda belirtilen kayıtların aksine Köroğlu sıradağlarında yer almış Ortaköy sınırları içinde 2.080 metre yükseklikteki Emeklidede zirvesidir. Bunun yanında Aydos dağı Çankırı, Dinek dağı da Kırıkkale il sınırları için yer almaktadır. İldeki dağların birçoğunda Karadeniz’i aratmayan yeşil örtü ve ormanlık alanlar bulunmaktadır. Bu dağların hepsi de yüksek irtifa ve kaya tırmanış hariç dağcılık ve doğa yürüyüşleri için son derece elverişlidir. Ayrıca keşfedilmeyi bekleyen beş kanyon doğaseverler için yeni bir heyecan oluşturacak seviyededir.( 2 )

ANKARA İLİNDE KALE DAĞCILIK

Ankara ilinin komşu il olması nedeniyle Kale Dağcılık olarak başta Emeklidede zirvesi olmak üzere ildeki 9 önemli zirveyi ile Çanıllı kanyonu ’nu ziyaret etme başarısını göstermişlerdir. Tırmanış sırasına göre; 1- İdris dağı, 2-Elmalıdede Zirvesi, 3-Elmadağ, 4-Kavaklı Dağ, 5-Işık Dağı, 6-Burgaz zirvesi 7-Kel tepe, 8-Sarıçalı Dağı, 9-Aluç dağı 10- Emeklidede zirvelerinde ayak izlerimiz bulunmaktadır.

Sonuç olarak; Ankara ilimiz dağcılığın, yüksek irtifa ve teknik tırmanışlardan yoksun dağcılık ve doğa yürüyüşleri için uygun görülmüştür. İldeki dağlarının pek çoğu Karadeniz’i aratmayan yeşil örtü ve ormanlık alanlarla doludur. Bu dağların hepsi de yüksek irtifa ve kaya tırmanış hariç dağcılık ve doğa yürüyüşleri için son derece elverişlidir. Ayrıca keşfedilmeyi bekleyen beş kanyon doğaseverler için yeni bir heyecan oluşturacak seviyededir.( 2 )

NOT: Ankara ili ilgili bilgiler 14 günlük bir çalışma ürünüdür. Çalışmaya Google Earth dünya haritasından önce Ankara il sınırları birebir işaretlenerek başlandı. Önce tırmanışı kulüp tarafından yapılan on ( 10 ) zirvenin parkur ve tırmanış belgeleri  tarafımızca işaretlenerek belirtilmiştir. Daha sonra sınırlar içindeki dağların yükseklik ve yerlerinin birebir tespiti yapıldıktan sonra Türkiye fiziki haritaları ile diğer kaynaklardan destek alınarak dağların bilgileri tamamlanmıştır.

ANILARIMIZ

246 DEMOKRASİ ŞEHİDİ EMEKLİDEDE ZİRVESİNDE ANILDI KALE DAĞCILIK DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ İÇİN ZİRVE YAPTI

   15 Temmuz Cuma gününden itibaren zor geçirdiğimiz şu günlerde Kale Dağcılık olarak Demokrasi şehitlerimiz için Ankara ili Kızılcahamam ilçesi Ortaköy sınırları içinde bulunan 2.080 m.rakımlı Emeklidede zirvesindeydik.
   Neden? Emeklidede zirvesindeydik. Çünkü Emeklidede zirvesi Hem Ankara ilinin en yüksek zirvesi olarak dikkat çekerken, pek bilinmiş olmamasının yanında, ayrıca, Ortaköy Muhtarı Celal Önal beyden aldığımız bilgilere göre kendine özgü hikâyesi olan bir zirvemizdi. Hikâye ye göre bu bölge haçlılar ile savaş halinde iken, burayı savunan bir Türk askeri kelle koltuğunda savaşarak bu zirve ve bu bölgeyi savunmuş, sonunda ise bu zirve de gövde ve baş ayrı yerlerde olmak üzere şehit düşmüş.
    Kale dağcılık ve doğa sporları kulübü olarak bu manevi değeri yüksek, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu zamanlarda 20 ila 70 yaş arasındaki sporcularla beraber hanımların ve genç kızlarımızın da katıldığı bu zirve yürüyüşümüz gecenin karanlığında Kırıkkale’den hareketle başladı.
    Dört saat süren zorlu yolculuk sonrasında Kızılcahamam ilçesinin doğu yönündeki en son köyü olan Ortaköy’e ulaştık.18 kişiden oluşan ekibimizi Köy muhtarı Celal ÖNAL ve eşi karşıladı. Muhtar aynı zamanda bizim rehberimizdi. Celal bey hemen otomobiline geçti ve dağ yoluna beraberce girdik. Ancak arkadan bizi takip edecek olan Minibüs gelmiyordu. Bir sorun olduğu belliydi. Muhtarla hemen geri döndük. Araç arıza yapmış ve hareket etmiyordu.
    O anda hepimiz çaresizlik içerisindeydik. Çünkü zaman hızla ilerliyor ve kamp bölgesine bir hayli yolumuz vardı. Tam ümitlerimiz tükendiği anda Muhtar imdadımıza yetişiyor ve benim minibüs var onunla gideriz diyerek, hepimizi rahatlatıyordu.
     Muhtar Celal beyin tam rehberliğinde ( aracıyla birlikte ) 08.00 sularında olacağımız kamp bölgesine ancak 10.30 sularında ulaşabiliyorduk. Köylülerin her yıl toplanıp temmuz ayında yağmur duasının da yapıldığı Emeklidede kamp alanında sabah kahvaltısını yaptıktan sonra zirve tırmanışına geçtik. Ankara ilinin bakir kalmış bu gizemli dağın bitki örtüsü de çok bakir ve zengindi. Kendine özgü bitki ve çam ağaçları arasından zirveye ulaştığımızda saatlerimiz 12.50 sularını gösteriyordu.

     Zirve manzarası orman dağ ve baraj bölüyle harikaydı. Güldürcek baraj gölü, Işık Dağı, Köroğlu dağları zirvenin güzelliğine güzellikler katıyordu.
     Zirvede 246 demokrasi şehidimiz adına dualar edilip, İstiklal Marşı okunduktan sonra emniyetli bir şekilde 14.10 sularında kamp alanına sağ-salim ulaştık.
     15 Temmuz günü şehit olan 246 şehidimize Allahtan rahmet, yaralılara da Yüce Rabbimden acilen şifalar dilerken, Kale Dağcılık olarak halkımızın bu kutlu direnişine destek verir devletimizin ve milletimizin yanında olduğunu belirtiriz.         Ayrıca bu tırmanışın yapılmasına aracıyla, kişiliği ile katkı sağlayan ekibimize rehberlik yapan Ortaköy Muhtarı Celal Önal beye ekibimiz adına sonsuz teşekkürlerimi iletirim. Haber:

   Foto:-Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulüp Başkanı-Metin Atun


ANKA KUŞU DAĞCILIK VE KALE DAĞCILIK İDRİS DAĞINDA BULUŞTULAR

   27 Ekim 2013 tarihinde yapılan Dinek Dağı Cumhuriyet şenliğinde kardeş olarak ilan ettiğimiz ANKA KUŞU DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI Kulübü dostlarımızla ilk faaliyetimizi İdris Dağın da yaptık.
   Önceki faaliyetlerin pek çoğunda kar ve tipiyle karşılayan İdris Dağı bu defa iki dernek arasındaki sıcak dostluğu hissedercesine bizleri sıcak yüzüyle karşıladı.
    24 sporcusu Kale Dağcılıktan 10 sporcusu Anka Dağcılıktan toplam 34 sporcu İdris Dağı’nın sırtlarında en güzel dostluk örneklerini sergilediler. Anka Dağcılıkla ilk buluşma Elmadağ-Yeşildere Mahallesi sınırları içindeki Uğur’un kahvehanesinde sisler altında sıcak soba etrafında başladı. Yeni demlenmiş sıcak çay eşliğinde yapılan kahvaltı ve sohbetle başlayan keyifli anlar gün boyunca devam etti.         1.600 rakımdaki yayla evlerinin bulunduğu nokta aynı zamanda bizim için kamp alanıydı. Kamp alanında tanışma yapıldıktan sonra karşılıklı olarak hediyeler verildi. Anka Kuşu Dağcılık en güzel misafirperverliğini sergiliyorlardı. Beraberlerindeki getirdikleri forma ve bereleri dağcılarımıza dağıttılar.

KIRIKKALE VE ANKARA DONARKEN DAĞCILAR ZİRVE’DE TERLEDİ

Kamp alanındaki manzara hepimiz için büyük sürpriz olmuştu. Aşağıdaki sisli ve soğuk havadan eser yoktu. Sanki başka bir dünyaya gelmiştik. Güneş bütün sıcaklığı ile hepimizi ısıtıyor, dostluğumuza dostluk katıyordu. Bulutların arasından gözüken Sivri tepe, Dinek Dağı, Küre Dağı, Elmalı dede, Elmadağ ve Kırşehir dağlarının zirveleri denizin ortasında ki birer ada gibiydiler.
    Saat 09.50 başlayan yürüyüş 11.20 ‘de zirveye ulaşmamızla kısa bir mola verdikten sonra toplam da 13,3 km boyunca devam etti. Zirvede ki manzara tek kelimeyle şahane.
   Beş bayan sporcunun da yer aldığı faaliyet süresince tırmanış için 2 km yol kat edilirken iniş için toplamda 11 km yürünmüş oldu. Yeşil dere kamp alanında başlayan serüvenimiz dağın doğu sırtındaki Gölköy’e kadar devam etti. Böylece, İdris dağında ilk olarak trans ( Trans yürüyüş: uzun yürüyüş, genellikle bir dağın bir yamacından başlayıp diğer yamacında tamamlanan yürüyüşler için kullanılır. ) yürüyüş yapılmış oldu.
    Sisler arasında başlayan etkinlik, yine sisler arasında tamamlanmış oldu. Ancak İdris Dağı zirvelerinde, dağcılarımıza sıcak dostluluğunu fazlasıyla sergilemişti.
    Ne mutlu İdris dağı gibi karşılıksız dostluk örneği gösterenlere, ne mutlu dert ve gam zamanında dostunu yanında bulanlara!

Haber-foto: Metin ATUN

SİHİRLİ BİR GÜZELLİK KAVAKLI DAĞI ( 1984 m. )

Başkentimize sadece 100 km. uzaklıkta bulunan Kavaklı Dağı eteğindeki yeşil çam orman örtüsünün arasında bulunan Sorgun Gölet’i Kavaklı Dağına ayrı bir güzellik katıyordu. Ankara İlinin Güdül ile Beypazarı ilçesi sınırları arasında bulunan bu yakın güzelliğe ne yazık ki ülke insanı olarak çok uzak kalmıştık.

    Kırıkkale Dağcılık Spor Kulübü’ne yeni katılan Osman ÇAVDAR, Ahmet ŞİMŞEK ve Cemalettin YERLİKAYA ve deneyimli dağcılarımız Ramazan KANMAZ, Bekir YILMAZ, Erol KURAN, Kazım GÖÇMEN, Adil AYTEKİN, Rasim ÇUFADAR, M. Fevzi KANDEMİR, Salih ARSLAN ve ekip başı Metin ATUN’ dan oluşan ekip, Başkentimize sadece 100 km. uzakta bulunan ülkemiz dağı olan fakat, yurdumuz insanının %99,unun bilmediği Kavaklı Dağındaydık.
    Pazar sabahının ilk ışıklarıyla yola düşen dağcılarımız sabah kahvaltısını yol üzerindeki Çeltikçi Beldesinde yaptıktan sonra saat 09.00 sularında Sorgun Gölet’inin de bulunduğu Sorgun Belde’sine ulaştık.
     Sorgun Belde ’si sakinlerinden Kavaklı Dağı’na ulaştıracak güzergah hakkında bilgi aldıktan sonra, Sorgun Gölet’ inin hemen yanından giden yolda devam ederek zirve altında şirin pınarların da bulunduğu kamp bölgesine ulaşırken yolu garantiye almak için bölgede hayvanlarını otlatan çobanlardan bilgi aldıktan sonra kamp bölgesine ulaştık Pınardan su mataralarımızı doldurduktan sonra saat 11:00 sularında içerisinde; sarıçam, karaçam, kayın, ladin, köknar, dış budak, karaağaç, akçaağaç, ahlat, gürgen meşe ve adını dağa veren kavak ağaçlarının bulunduğu tam bir orman cenneti içerisinde tırmanışa başladık. Orman o kadar sıktı ki dönüşte kaybolmamak için dağdaki yerlere işaretler bırakmak zorunda kaldık.
    Güneşin dahi zor görüldüğü orman denizinde zirveyi zor da olsa üç saat sonrasında ulaşabildik. Zirve’ deki böğürtlenler ev sahibinin misafirine ikram ettiği meyveler kadar değerli ve anlamlıydı. Dağcılarımız zirvenin ikram ettiği böğürtlen bahçesinde doyasıya doğal meyvelerini yiyerek zirvenin tadını çıkardılar.
     Zirve dönüşünü dağın ev sahibesi Fethi Bey’ den aldığımız rota doğrultusun da yeni bir güzergâhtan yaptık. Kamp bölgesine ulaştığımız da bizi yeni sürprizler bekliyordu. Orman da ağaç kesimi için gelen ailelere ait ata ekip üyeleri tek tek binerken küçük kızla atın yakın sevgisi ve çam ağacına tüneyen tavukların görüntüsü hepimizi başka dünyalara götürmüştü.
      Pek çok ağacı zirvesinde barındıran Kavaklı Dağı’ndan ayrılmak çok zor oldu. Sihirli güzelliğe sahip olan Kavaklı Dağını hepimiz çok sevmiştik. Kavaklı Dağı bu tırmanış da bizlere yeni dost olarak Osman ÇAVDAR, Ahmet ŞİMŞEK, Cemalettin YERLİKAYA ile Kavaklı Dağı’nın ev sahibesi Fethi Bey’ i kazandırmıştı. Yeni dostlara kavuşmak dileğiyle…


Kaynaklar:

( 1 ) http://www.cografya.gen.tr/tr/ankara/fiziki.html
( 2 ) Google Earth+ Metin Atun

Fotoğraflar:

1-http://www.hurriyet.com.tr/tabelalara-nufus-ayari-40048578
2-5---Emeklidede zirvesi--Kale dağcılık-Metin Atun-Yeliz Esen
6-10--Ayaş-Çanıllı kanyonu-Kale Dağcılık-M.Atun-Aydın Tufan
11-12---Aluç Dağı—Kale dağcılık-M.Atun-Aydın Tufan
13-30---İdris Dağı-Kale dağcılık- M.Atun-Aydın Tufan-Vedat Durudoğan-Fatih Öztürk
31-40---Işık dağı- Kale dağcılık- M.Atun-Recep Kaymaz-Hasan Güven-Bekir Yılmaz
41-45---Sarıçalı zirvesi-Kale dağcılık-M.Atun-Tahir Taşdemir
46-------Elmadağ---Kale dağcılık-M.Atun
47-52---Elmalıdede- Kale dağcılık-M.Atun-Veli Yılmaz-Bekir Yılmaz-Fatih Öztürk
53-------Burgaz zirvesi-Kale dağcılık-Fatih Öztürk
54-58---Kavaklı dağı-Kale dağcılık-M.Atun-Rasim Çufadar-Adil Aytekin
59-70---Keltepe zirvesi-- Kale dağcılık-M.Atun-Aydın Tufan-Manşet gazetesi-Cemal
71-72-Google Earth+ Metin Atun
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret129398
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.795518.8708
Euro20.146420.2272
Hava Durumu
Saat